A&B Home 10" x 24" Glass Crisscross Patterned Shade and Antique Brass Table Lamp
A&B Home 10" x 24" Glass Crisscross Patterned Shade and Antique Brass Table Lamp
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.

A see-through crisscross patterned shade complements this table lamp’s inlaid antique brass body. The lamp boasts a tiered pedestal base and metallic trim for an elegant accent. Adding this lamp to your home or office is an easy way to add subtle personality to your space.
Specifications
| Brand | A&B Home |
| Model # | 45040 |
| Style | Contemporary |
| Finish | Clear/Antique Brass |
| Material | 75% Aluminium,15% Electric Fitting,5% Cloth,5% Resian |
| Installation Type | Table Lamp |
| Item Width | 9.8" |
| Item Depth | 5.5" |
| Item Height | 23.5" |
| Item Weight | 4.4lbs |
Warranty
6-Months Limited Warranty
A&B Home offers a limited manufacturer warranty. The warranty period begins from the delivery date of merchandise to the end customer. The warranty period is 30 days with exception of the below product categories:
- OUTDOOR: 3 months
- FURNITURE: 6 months
- LIGHTING: 6 months
A&B warrants that merchandise will be in new condition and free of defects under intended and reasonable use, proper installation, and proper cleaning. Warranty applies only to the original purchaser.
Documents and Files
