A&B Home 16" x 24" Bundle of 11 Gold and White Table Lamp with Glass Cylinder and Pedestal Base
A&B Home 16" x 24" Bundle of 11 Gold and White Table Lamp with Glass Cylinder and Pedestal Base
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.

Crafted from an alluring combination of sturdy, durable iron and glass, this contemporary table lamp features a square pedestal base, a white drum shade with a gold trim, and a gold-coated body that is surrounded by a cylindrical layer of glass. An ideal size for your bedside table, a desk in your study, or a living room end table, it will catch the eye of your guests from any location.
Features
- The fabric drum shade allows the lamp to emit a soft, warming glow that will spread a relaxing ambiance through your home.
Specifications
| Brand | A&B Home |
| Model # | 82984 |
| Style | Modern |
| Finish | Gold/White |
| Material | 40% Iron,30% Glass,10% Wire,10% Fabric,10% PVC |
| Installation Type | Table Lamp |
| Item Width | 16" |
| Item Depth | 16" |
| Item Height | 24.4" |
| Item Weight | 4lbs |
Warranty
6-Months Limited Warranty
A&B Home offers a limited manufacturer warranty. The warranty period begins from the delivery date of merchandise to the end customer. The warranty period is 30 days with exception of the below product categories:
- OUTDOOR: 3 months
- FURNITURE: 6 months
- LIGHTING: 6 months
A&B warrants that merchandise will be in new condition and free of defects under intended and reasonable use, proper installation, and proper cleaning. Warranty applies only to the original purchaser.
Documents and Files
