A&B Home 17" x 75" Bundle of 4 Wooden Natural Brown Floor Lamp With White Tapered Drum Shade
A&B Home 17" x 75" Bundle of 4 Wooden Natural Brown Floor Lamp With White Tapered Drum Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.

This floor lamp immediately catches the eye with its rugged industrial edge. Decorative shelves make this lamp a functional multipurpose piece use to display decorations or place near your favorite reading spot to serve as a clever side table. Constructed from iron and solid fir wood, this lamp is as sturdy as it is distinctive.
Features
- Dual shelves
- Solid fir wood construction
- Warm industrial finish
Specifications
| Brand | A&B Home |
| Model # | 43940 |
| Style | Industrial |
| Finish | Natural Brown |
| Material | 80% Fir Wood,20% Iron |
| Installation Type | Floor Lamp |
| Item Width | 16.9" |
| Item Depth | 16.9" |
| Item Height | 74.8" |
| Item Weight | 35.9lbs |
Warranty
6-Months Limited Warranty
A&B Home offers a limited manufacturer warranty. The warranty period begins from the delivery date of merchandise to the end customer. The warranty period is 30 days with exception of the below product categories:
- OUTDOOR: 3 months
- FURNITURE: 6 months
- LIGHTING: 6 months
A&B warrants that merchandise will be in new condition and free of defects under intended and reasonable use, proper installation, and proper cleaning. Warranty applies only to the original purchaser.
Documents and Files
