A&B Home Bundle of 14 14" x 15" Black and Net Chandelier
A&B Home Bundle of 14 14" x 15" Black and Net Chandelier
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.

Lend your interior a touch of cool industrial influence with this handsome chandelier that catches the eye thanks to its distinctive metal netted shade. Two layers of iron mesh netting help to diffuse the light while still allowing decorative bulbs like stylish Edison bulbs to remain visible. This medium chandelier would make an excellent source of accent lighting.
Features
-
Sturdy iron construction
-
Medium size
- Vintage black and gold finish
Specifications
| Brand | A&B Home |
| Model # | 43737-DS |
| Style | Industrial |
| Finish | Black |
| Material | 100% Iron |
| Installation Type | Ceiling-Mount |
| Item Width | 13.6" |
| Item Depth | 13.6" |
| Item Height | 14.6" |
| Item Weight | 3.7lbs |
Warranty
6-Months Limited Warranty
A&B Home offers a limited manufacturer warranty. The warranty period begins from the delivery date of merchandise to the end customer. The warranty period is 30 days with exception of the below product categories:
- OUTDOOR: 3 months
- FURNITURE: 6 months
- LIGHTING: 6 months
A&B warrants that merchandise will be in new condition and free of defects under intended and reasonable use, proper installation, and proper cleaning. Warranty applies only to the original purchaser.
Documents and Files
