Aleddra G3 48" 15W 5000K Emergency T8 Tube LED
Aleddra G3 48" 15W 5000K Emergency T8 Tube LED
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
(For Always-On Applications)
Aleddra’s G3 Emergency LED T8 Tube is a 2-in-1 tube that can be used as a regular T8 lamp and automatically draws power from its built-in battery and lasts more than 90 minutes on battery at 420 lm. It is double-end wired on line voltage (ballast bypass). It comes with dual safety switches on both end caps, which had been documented by a federal agency to be the most effective means of electric shock protection for an LED T8 tube. It is a cost-effective option for many facilities such as office buildings, schools, hotels, multifamily apartments, hallways, corridors, and stairs. It is required to operate on an always-on circuit in order to keep the battery charged at all times.
What's Included
- Emergency LED Tube
- Backup battery
Features
-
2-in-1 tube: T8 tube with backup battery
-
Built-in lithium battery
-
Easy battery shut-off switch for a long stocking time
-
Anti-electric shock safety switches – patented
- Easy to install and cost-effective
- Patented
- ETL certified for Type B (ballast bypass)
- DLC listed
- 90 minutes battery time per industry standard
Specifications
| Length | 48" |
| Color | 5000K |
| LED Type | SMD2835 |
| CRI | >80 |
| Input Voltage | AC120-277V |
| Battery Operating Temperature | 68ºF to 104ºF |
| Battery Backup Time | 90 minutes |
| Wattage | 15W |
| Light Output | 1890lm |
| Power Factor | >0.92 |
| Luminous Efficiency | >120lm/W |
| Light Output When on Battery | 420lm at 3.5W |
| Rated Hours | 50,000 hours |
Certifications
- ETL certified for Type B (ballast bypass)
- DLC listed
- 90 minutes battery time per industry standard
Warranty
![]() |
5-Year Warranty The 5-year warranty is provided under the assumption of performing no more than two 90-minute battery discharge tests annually over five years. The warranty is void if performing more than ten 90-minute battery discharge tests in five years. |
Downloads & Files
Videos

