All The Rages LC2001-POW-2PK
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages LimeLights 2-Piece Pink Fabric Shade White Lamp With Charging Outlet
All The Rages LimeLights 2-Piece Pink Fabric Shade White Lamp With Charging Outlet
Regular price
$48.99
Regular price
$79.99
Sale price
$48.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This fun and fashionable lamp features a white base and a fabric shade. It comes equipped with a 2 prong outlet seated in the base for use to charge mobile phones, handheld games, tablets, and other small electronics. This lamp will add a fabulous flair to any room. Perfect for bedrooms, kids and teens, college dorms, nurseries, or fun offices!
Comes in a set of 2.
Features
- White base with Charging Outlet
- Fabric Shade
- Perfect for bedrooms, kids room, college dorm, nursery, or fun office
- Uses 1 x 60W (Each) type A medium base bulb (not included)
- Power Outlet on base for charging your Cell phone, iPod, iPhone, iPad
- ETL/cETL
Specifications
| Product Details (Each) |
| Style/ Theme | Contemporary |
| Finish/ Color | White/ Pink Shade |
| Primary Material | Metal |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 Medium Base |
| Bulb Type | Incandescent (A-19) |
| Switch Type | Pull switch |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 60 W |
| Cord Length | 5' |
| Product Dimensions & Weight (Each) |
| Full Length (inches) | 8.50" |
| Full Width (inches) | 8.50" |
| Full Height (inches) | 19.50" |
| Product Weight | 3.08 lbs |
