All The Rages LD2005-WHT
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages LimeLights White Flexible Gooseneck LED Clip Light Desk Lamp
All The Rages LimeLights White Flexible Gooseneck LED Clip Light Desk Lamp
Regular price
$15.99
Regular price
$24.99
Sale price
$15.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Style and functionality meet with this LED clip lamp. Comes equipped with durable clip. The flexible chrome gooseneck allows you to point the light exactly where you need it. ON/OFF switch is located on the cord for convenience. Perfect for office, kids room, or college dorm!
Features
- Durable Plastic Construction
- Flexible metal gooseneck
- Perfect for office, kids room, or college dorm!
- 1W LED
- ETL/cETL
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Modern |
| Finish/ Color | White |
| Primary Material | Plastic |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | LED |
| Bulb Type | LED Color temperature (K): 6500K Color rendering index: 75 Color temperature: cool white Light Output (lumens): 60 lm Incandescent watt equivalence: 8W |
| Switch Type | ON/OFF |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Plastic |
| Number of Lights | 12 |
| Maximum Wattage | 1 W |
| Cord Length | 5' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 4.50" |
| Full Width (inches) | 3.00" |
| Full Height (inches) | 18.00" |
| Product Weight | 0.88 lbs |
