All The Rages LT1132-GLD
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs 12" Ruffled Metallic Gold Capsule Table Lamp With Black Drum Fabric Shade
All The Rages Simple Designs 12" Ruffled Metallic Gold Capsule Table Lamp With Black Drum Fabric Shade
Regular price
$19.99
Regular price
$29.99
Sale price
$19.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
What better way to add a little contemporary décor than to incorporate a burst of metallic flavor into your lighting needs? A ruffled metallic chrome cylinder base is paired perfectly with a drum fabric shade in white, to compliment your current style in all room types, ranging from your bedroom, down to your office. Check out all available options!
Features
- MODERN & CONTEMPORARY DESIGN: A beautiful metallic chrome embraces a lovely vertical rippling texture and is paired with the crisp white drum shade making this lamp a perfect accent piece for your modern or contemporary styled space!
- ACCESSIBLE SWITCH: An easily accessible gear (rotary) switch is located on the cord of this table lamp to allow a quick and easy on/off function as needed. Lamp is also equipped with a 5 foot white plug in cord rooted at the base, perfect for spaces that need a little room between the outlet and desired location of the lamp.
- ASSEMBLY & USE: Product ships assembled and will only require you to secure the lamp shade to the base using the provided socket nut prior to use.
- BULB REQUIREMENT SOLD SEPARATELY: This table lamp uses 1 x 40 watt equivalent type B10 E12 candelabra base bulb, which is not included in your purchase but can be easily found online or your local hardware store.
- ADDITIONAL OPTIONS AVAILABLE: This lamp is sold in additional base and shade color combinations. If this specific option doesn't perfectly match your space, make sure to check out all available colors!
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Contemporary Modern |
| Finish/ Color | Gold |
| Primary Material | Ceramic |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E12 Candelabra |
| Bulb Type | Type B10 |
| Switch Type | Gear Switch |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | TC Fabric - Polyester/ Cotton |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40W Equivalent |
| Cord Length | 60" |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 5.12" |
| Full Width (inches) | 5.12" |
| Full Height (inches) | 11.61" |
| Product Weight | 1.65 lbs |
Technical Drawing

