All The Rages LF2000-BSN
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Brushed Nickel Floor Lamp With Reading Light
All The Rages Simple Designs Brushed Nickel Floor Lamp With Reading Light
Regular price
$34.99
Regular price
$49.99
Sale price
$34.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A charming, inexpensive, and practical floor lamp to meet your basic lighting needs. This simple mother/daughter floor lamp with reading light features a painted finish and plastic white shades. Perfect for living room, bedroom, office, kids room, or college dorm.
Features
- Painted Finish
- Brushed Nickel Plastic Shades
- Floor lamp uses 1 X 100W 3-way type A medium base bulb (not included)
- Reading light uses 1 X 60W type A medium base bulb (not included)
- Perfect for living room, bedroom, office, kids room, or college dorm
- Some assembly required
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Traditional |
| Finish/ Color | Brushed Nickel |
| Primary Material | Metal |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 Medium Base |
| Bulb Type | Incandescent |
| Switch Type | Rotary |
| Shade Shape | Main: Bowl Small: Dome |
| Shade Material | Plastic |
| Number of Lights | 2 |
| Maximum Wattage | Main: 100 W 3-Way Reading: 60 W |
| Cord Length | 5' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 20.47" |
| Full Width (inches) | 20.47" |
| Full Height (inches) | 71.00" |
| Product Weight | 9.37 lbs |
