All The Rages LT2040-WHT
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Brushed Nickel Stick Lamp With White Fabric Shade
All The Rages Simple Designs Brushed Nickel Stick Lamp With White Fabric Shade
Regular price
$34.99
Regular price
$49.99
Sale price
$34.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This contemporary stick lamp features a black base and a fabric drum shade. This lamp will add a modern touch to any space. Perfect for living room, bedroom, dorm, office, or anywhere you need to add fashion lighting.
Features
- Brushed Nickel Base
-
Fabric shade
- Convenient ON/OFF cord switch
- Uses 1 x 60W type A medium base bulb (not included)
- Available in additional color/finish options.
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Contemporary |
| Finish/ Color | Brushed Nickel Base/ White Shade |
| Primary Material | Metal |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 Medium Base |
| Bulb Type | Incandescent |
| Switch Type | ON/OFF |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40 W |
| Cord Length | 5' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 11.00" |
| Full Width (inches) | 11.00" |
| Full Height (inches) | 22.40" |
| Product Weight | 2.67 lbs |
Technical Drawing

