All The Rages LD1035-CHR
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Chrome 3W Balance Arm LED Desk Lamp With Swivel Head
All The Rages Simple Designs Chrome 3W Balance Arm LED Desk Lamp With Swivel Head
Regular price
$39.99
Regular price
$49.99
Sale price
$39.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This LED 3W balance arm desk lamp is expertly crafted to bring warmth and style to any room. You are able to swivel the head and adjust the lamp to direct light wherever it is needed. Perfect for office or college dorm!
Features
- LED Included
- Attractive Balance Arm Design with Swivel Head
- Chrome Finish
- Energy Efficient 3W LED
- ETL/cETL
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Modern |
| Finish/ Color | Chrome |
| Primary Material | Metal |
| Bulb Included | Yes |
| Base Type | LED |
| Bulb Type | LED Color temperature (K): 6500K Color rendering index: 70 Color temperature: cool white Light Output (lumens): 240 lm Incandescent watt equivalence: 25W |
| Switch Type | ON/OFF |
| Shade Shape | Circular |
| Shade Material | Metal |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 3 W |
| Cord Length | 6' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 5.80" |
| Full Width (inches) | 5.90" |
| Full Height (inches) | 21.00" |
| Product Weight | 4.18 lbs |
