All The Rages LT1134-MST
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Mustard Yellow 10" Ceramic Table Lamp With Matching Fabric Shade
All The Rages Simple Designs Mustard Yellow 10" Ceramic Table Lamp With Matching Fabric Shade
Regular price
$16.99
Regular price
$24.99
Sale price
$16.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A traditionally styled table lamp base solid in the color of your choice is paired with a matching fabric drum shade. It's perfectly designed to sit on the nearest table, nightstand, college dorm or office desk. Sometimes, a timeless styled lamp is all you need for a final touch in designing your ideal space!
Features
- TRADITIONAL DESIGN: A timeless style lamp in a thimble shaped base and a matching TC fabric shade is the perfect lighting addition to your space and can compliment almost any décor style!
- ACCESSIBLE SWITCH: An easily accessible gear (rotary) switch is located on the cord of this table lamp to allow a quick and easy on/off function as needed. Lamp is also equipped with a 5 foot black plug in cord rooted at the base, perfect for spaces that need a little room between the outlet and desired location of the lamp.
- ASSEMBLY & USE: Product ships assembled and will only require you to secure the lamp shade to the base using the provided socket nut prior to use.
- BULB REQUIREMENT SOLD SEPARATELY: This table lamp uses 1 x 40 watt equivalent type B10 E12 candelabra base bulb, which is not included in your purchase but can be easily found online or your local hardware store.
- ADDITIONAL OPTIONS AVAILABLE: This lamp is sold in additional colors. If this specific option doesn't perfectly match your space, make sure to check out all available options!
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Traditional |
| Finish/ Color | Mustard Yellow |
| Primary Material | Ceramic |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E12 Candelabra |
| Bulb Type | Type B10 |
| Switch Type | Gear Switch |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | TC Fabric - Polyester/ Cotton |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40W Equivalent |
| Cord Length | 60" |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 5.12" |
| Full Width (inches) | 5.12" |
| Full Height (inches) | 10.04" |
| Product Weight | 0.77 lbs |
Technical Drawing

