All The Rages LD1036-RGD
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Rose Gold Bronson Antique Style Industrial Iron Lantern Desk Lamp With Glass Shade
All The Rages Simple Designs Rose Gold Bronson Antique Style Industrial Iron Lantern Desk Lamp With Glass Shade
Regular price
$49.99
Regular price
$59.99
Sale price
$49.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The sophistication of industrial accents gleams in this beautifully crafted iron desk lamp. The humble design combines a simple base with curved arm and a clear glass shade for the perfect ensemble. Place on a desk or bedside table for a modest, refined look in fashion lighting.
HELPFUL TIP: To get the complete industrial look, we recommend using a decorative Edison/Vintage bulb (not included).
Features
- Rose Gold Finish
- Clear Glass Shade
- Convenient ON/OFF cord switch
- Uses 1 x 40W standard medium base bulb (not included).
- For full vintage look, Type T45 Edison bulb is recommended
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Industrial |
| Finish/ Color | Rose Gold |
| Primary Material | Metal |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 Medium Base |
| Bulb Type | Incandescent |
| Switch Type | ON/OFF |
| Shade Shape | Cylinder |
| Shade Material | Glass |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40 W |
| Cord Length | 6' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 9.00" |
| Full Width (inches) | 5.00" |
| Full Height (inches) | 19.00" |
| Product Weight | 3.20 lbs |
