All The Rages LT2064-SMG
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs Smoke Gray Glass Table Lamp With Gray Fabric Shade
All The Rages Simple Designs Smoke Gray Glass Table Lamp With Gray Fabric Shade
Regular price
$19.99
Regular price
$29.99
Sale price
$19.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Illuminate your living space with this simple yet stylish glass table lamp. The smoke gray glass raindrop shaped base and white fabric drum shade is the perfect blend of charm to give your home a contemporary and modern upgrade. Perfect for living rooms, bedrooms, kids and teens, college dorms, apartments, nurseries, or offices.
Features
- ETL/cETL
- Smoke Gray glass base
- Gray fabric drum shade
- Easily accessible rotary switch located on the cord
- Uses 1 x 40W medium type A base bulb (not included)
- Available in additional base and/or shade color options
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Contemporary |
| Finish/ Color | Smoke Gray Base/ Gray Shade |
| Primary Material | Glass |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 |
| Bulb Type | Type A19 Incandescent |
| Switch Type | Gear Switch |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40 W |
| Cord Length | 64" |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 9.00" |
| Full Width (inches) | 9.00" |
| Full Height (inches) | 13.00" |
| Product Weight | 1.66 lbs |
Technical Drawing

