All The Rages LT2059-WHT
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs White Pinnacle Concrete Table Lamp
All The Rages Simple Designs White Pinnacle Concrete Table Lamp
Regular price
$24.99
Regular price
$39.99
Sale price
$24.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The perfect table lamp for an easy upgrade to give your home a sophisticated modern look! Simple yet stylish, this table lamp features a cone-like gray concrete base complemented by a black fabric shade. Ideal for your living room, bedroom, office or entryway.
Features
- Gray concrete base
- White fabric drum shade
- Easily accessible rotary switch on cord
- Uses 1 x 40W equivalent type B candelabra base bulb (not included)
- Sophisticated & Modern
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Modern |
| Finish/ Color | White |
| Primary Material | Concrete |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E12 |
| Bulb Type | Type B10 |
| Switch Type | Gear Switch |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Material | Fabric |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 40W Equivalent |
| Cord Length | 59.5" |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 9.06" |
| Full Width (inches) | 9.06" |
| Full Height (inches) | 14.37" |
| Product Weight | 2.65 lbs |
Technical Drawing

