All The Rages LD1056-WHT
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
All The Rages Simple Designs White Semi-Flexible Desk Lamp With iPad Tablet Stand Book Holder & USB Charging Outlet
All The Rages Simple Designs White Semi-Flexible Desk Lamp With iPad Tablet Stand Book Holder & USB Charging Outlet
Regular price
$21.99
Regular price
$29.99
Sale price
$21.99
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Style and functionality meet with this fun organizer desk lamp with iPad stand and USB Port. It is beautifully finished and comes equipped to hold many of the important essentials needed in a desk organizer. The flexible chrome gooseneck allows you to point the light exactly where you need it. ON/OFF rotary switch is located on the shade for convenience. Organizer includes 8 compartments for storing pens, pencils, paper clips, etc. It also has a spot to rest your iPad, book, or notebook for easy viewing with a convenient close by USB Port!
Features
- Plastic head and base with organizer and rotary switch on head of shade
- Chrome gooseneck that allows you to point the light in any direction
- Organizer includes 8 compartments for storing supplies and stand for iPad or book easy viewing
- Features a USB Port on base for charging your phone or other device
- Uses 1 x 15 watt type A15 medium base bulb (not included) 13 watt CFL mini twist bulb is highly recommended as it gives off the light of a regular 60 watt incandescent bulb
- No Assembly required
- ETL/cETL
Specifications
| Product Details |
| Style/ Theme | Modern |
| Finish/ Color | White |
| Primary Material | Plastic |
| Bulb Included | No |
| Base Type | E26 Medium Base |
| Bulb Type | Incandescent |
| Switch Type | Rotary Switch |
| Shade Shape | Cone |
| Shade Material | Plastic |
| Number of Lights | 1 |
| Maximum Wattage | 15 W |
| Cord Length | 5' |
| Product Dimensions & Weight |
| Full Length (inches) | 6.50" |
| Full Width (inches) | 7.00" |
| Full Height (inches) | 18.50" |
| Product Weight | 1.59 lbs |
