Bromi Design B6003WG
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Bromi Design Berkley 9" White & Gold Pendant Ceiling Light With Aluminum Shade
Bromi Design Berkley 9" White & Gold Pendant Ceiling Light With Aluminum Shade
Regular price
$84.20
Regular price
Sale price
$84.20
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
The gold finish of this retro-styled pendant gives a retro Euro feel. This light goes well in any room that could us a funky or European/Scandinavian flair.
What's Included
- Aluminum Base Pendant
- Mounting Hardware
Not Included
- Incandescent Light Bulb
Features
- White, Gold Finish
- Berkley Collection
- Bulb Type: 1-E26 40W Incandescent (Not Included)
- UL Listed
Specifications
| Brand | Bromi Design |
| Collection | Berkley |
| Model # | B6003WG |
| Style | Industrial |
| Shade Color | White |
| Finish | White & Gold |
| Product Material | Aluminum |
| Shade Material | Metal |
| Number of Bulbs | 1 |
| Cord Length | 40" |
| Lighting Type | Pendant |
| Item Width | 9" |
| Item Height | 17.7" |
| Item Depth | 9" |
| Item Diameter | 7.28" |
| Item Weight | 1.8lbs |
| Bulb Type | E26 Incandescent |
| Maximum Wattage | 40W |
| Voltage | 110 |
| Minor Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
Warranty
3-months limited warranty
Documents & Files
