Bromi Design B1403
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Bromi Design Lenox 8" Stainless Steel Pendant Ceiling Light With Aluminum Shade
Bromi Design Lenox 8" Stainless Steel Pendant Ceiling Light With Aluminum Shade
Regular price
$76.00
Regular price
Sale price
$76.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Spruce up your interior with the Bromi Design Lenox 3-Light Pendant. From dining room and kitchen to living room and kids' room, this pendant light will blend in well with any modern decor. With an attractive stainless steel finish, it lights up your space the grand way.
What's Included
- Aluminum Base Pendant
- Mounting Hardware
Not Included
- Incandescent Light Bulb
Features
- Stainless Steel Finish
- Lenox Collection
- Bulb Type: 1-E26 60W Incandescent (Not Included)
Specifications
| Brand | Bromi Design |
| Collection | Lenox |
| Model # | B1403 |
| Style | Contemporary |
| Shade Color | White |
| Finish | Stainless Steel |
| Product Material | Aluminum |
| Shade Material | Glass |
| Number of Bulbs | 1 |
| Lighting Type | Pendant |
| Item Width | 7.87" |
| Item Height | 16.93" |
| Item Depth | 7.87" |
| Item Diameter | 7.9" |
| Item Weight | 2.9lbs |
| Bulb Type | E26 Incandescent |
| Maximum Wattage | 60W |
| Voltage | 110 |
| Minor Assembly Required | Yes |
| Bulb Included | No |
Warranty
3-months limited warranty
Documents & Files
