Eurofase Lighting 46426-017
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Eurofase Lighting Benicio 18" 2-Light Dimmable Integrated LED Matte Black Wall Sconce With Clear Glass Shades
Eurofase Lighting Benicio 18" 2-Light Dimmable Integrated LED Matte Black Wall Sconce With Clear Glass Shades
Regular price
$660.00
Regular price
$990.00
Sale price
$660.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Its crystal rectangular prism and sharp beveled edges create brilliant illumination to the Benicio collection. Solid glass vertical spires cast vivid refractions across wall and ceiling surfaces. The thin simple geometric shape lends itself to luxurious and contemporary environments while providing a dual LED light source.
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Benicio |
| Lighting Type | Wall Sconce |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Matte Black |
| Product Material | Metal |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
Technical Details
| Weight | 2 lbs |
| Product Dimensions | 7" L x 3.5" W x 18" H |
| Maximum Height | 18" |
| IP Rating | IP22 |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Number of Lights | 2 |
| Bulb Type | LED |
| Bulb Dimmable | Yes |
| Bulb Shape | Integrated LED |
| Bulbs Total Wattage | 12W |
| Bulb CRI | 90 |
| Delivered Lumens |
432 LM |
| Bulb Kelvin | 3000K |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawings
Warranty
Eurofase Brands warrants all its products to be free from defects in material and workmanship, from the date the Product was shipped to the original end-use purchaser. Eurofase Brands will warranty its product only if it is sold through an authorized Eurofase Brands dealer.
![]() |
![]() |
| 1 year warranty on the fixture | 5 years warranty on the LED bulb |
Videos


