Eurofase Lighting 46811-011
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Eurofase Lighting Decato 9" 1-Light Matte Black Wall Sconce With Clear Glass Shade
Eurofase Lighting Decato 9" 1-Light Matte Black Wall Sconce With Clear Glass Shade
Regular price
$138.00
Regular price
$207.00
Sale price
$138.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Imagine comfortable, well-worn leather armchairs and half-sipped glasses of cognac on mahogany side tables. Now insert the smoked glass and soft gold elegance of Decato. The knurled details and angular lines compliment mood-filled settings.
Light up your interior with a stylish and functional light fixture. The Decato will help you set the stage for a look that is lavish and effortless.
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Decato |
| Lighting Type | Wall Sconce |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Matte Black |
| Product Material | Metal |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
Technical Details
| Weight | 2.3 lbs |
| Product Dimensions | 5.5" W x 9" H |
| Product Ext. |
5.5" |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Number of Lights | 01 |
| Bulb Source Type |
B10 / E12 |
| Bulb Dimmable | Yes |
| Bulb Socket Type |
E12 |
| Bulbs Total Wattage | 40W |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawing
Videos
