Eurofase Lighting 46430-014
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Technical Drawings
View full details
Eurofase Lighting Mistero 21" Dimmable Gold Pendant Light With Clear Glass Shade
Eurofase Lighting Mistero 21" Dimmable Gold Pendant Light With Clear Glass Shade
Regular price
$690.00
Regular price
$1,035.00
Sale price
$690.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Antique electric insulators are constructed of very thick glass and pinched to accommodate wrapping. The Mistero pendant has stretched and elongated this shape into a slender silhouette of light. Machined knurling details create focal points, enclosed around the thick clear blown glass shade.
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Mistero |
| Lighting Type | Pendant Light |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Gold & Clear Glass Shade |
| Product Material | Iron |
Technical Details
| Weight | 7.5 lbs |
| Product Dimensions | 4" L x 4" W x 20.5" H |
| Overall Height | 79" |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Bulb Socket Type | E26 |
| Bulb Source Type | T10 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Dimmable | Yes |
| Bulbs Total Wattage | 6W |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawings![]()
Videos
