Eurofase Lighting 45701-016
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Eurofase Lighting Sue-Anne 30" 3-Light Matte Gold Metal Vanity Light With Clear & Amber Glass Shades
Eurofase Lighting Sue-Anne 30" 3-Light Matte Gold Metal Vanity Light With Clear & Amber Glass Shades
Regular price
$610.00
Regular price
$915.00
Sale price
$610.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Grand, robust detailing showcase exemplary glasswork. The pressed ribbed glass are each handmade creating unique pieces. Intricate detailing and naturally tinted glass further add to its unique characteristics.
Light up your interior with a stylish and functional light fixture. The Sue-Anne will help you set the stage for a look that is lavish and effortless.
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Sue-Anne |
| Lighting Type | Bath Bar Vanity Light |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Matte Gold |
| Product Material | Metal |
| Shade Color | Clear & Amber |
| Shade Material | Acrylic |
Technical Details
| Weight | 6.4 lbs |
| Product Dimensions | 29.5" W x 5.75" D x 8" H |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Bulbs Included | Yes |
| Bulb Source Type | B10 |
| Bulb Socket Type |
E12 |
| Bulb Dimmable | No |
| Bulb Wattage | 120W |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawings
Warranty
Eurofase Brands warrants all its products to be free from defects in material and workmanship, from the date the Product was shipped to the original end-use purchaser. Eurofase Brands will warranty its product only if it is sold through an authorized Eurofase Brands dealer.
![]() |
![]() |
| 1 year warranty on the fixture | 5 years warranty on the LED bulb |
Videos


