Eurofase Lighting 38276-019
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Technical Drawings
View full details
Eurofase Lighting Tambouro 21" 6-Light Dimmable Matte Black & Satin Nickel Pendant Light With Clear Glass Shade
Eurofase Lighting Tambouro 21" 6-Light Dimmable Matte Black & Satin Nickel Pendant Light With Clear Glass Shade
Regular price
$480.00
Regular price
$718.80
Sale price
$480.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A chic drum shape is stylishly framed by a matte black enclosure
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Tambouro |
| Lighting Type | Pendant Light |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Matte Black & Satin Nickel With a Clear Glass Shade |
| Product Material | Metal |
Technical Details
| Weight | 23 lbs |
| Product Diameter | 24" |
| Product Height | 11" |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Bulb Socket Type | E12 |
| Bulb Source Type | B10 |
| Bulb Included | No |
| Bulb Dimmable | Yes |
| Bulbs Total Wattage | 360W |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawings![]()
Videos
