Eurofase Lighting 46441-027
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Technical Drawings
View full details
Eurofase Lighting Welsh 18" Dimmable Integrated LED Matte Blue Pendant Light With Blue Glass Shade
Eurofase Lighting Welsh 18" Dimmable Integrated LED Matte Blue Pendant Light With Blue Glass Shade
Regular price
$490.00
Regular price
$735.00
Sale price
$490.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Stacks of multiple metal discs are a hallmark of classic pendant design. Blending them with the finishes popular today will make this grouping a must-have with interior designers. The look is now set to serve added applications with the addition of a larger pendant and a semi-flush.
Specifications
Product Details
| Manufacturer | Eurofase |
| Collection | Welsh |
| Lighting Type | Pendant Light |
| Theme / Style | Contemporary |
| Product Color | Matte Blue & Blue Glass Shade |
| Product Material | Metal |
Technical Details
| Weight | 10 lbs |
| Product Dimensions | 18" L x 18" W x 27.5" H |
| Overall Height | 101" |
| Assembly Required | Yes |
Light Source Details
| Bulb Type | LED |
| Bulb Included | Yes |
| Bulb Dimmable | Yes |
| Bulb Shape | Integrated LED |
| Bulbs Total Wattage | 10 W |
| Bulb CRI | 90 |
| Bulb Lumens | 448 LM |
| Bulb Kelvin | 3000K |
| Fixture Voltage | 120V |
Technical Drawings![]()
Videos
