HomeRoots 469989
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 12" Square Bell No Slub Lampshade in Pale Brown Finish
HomeRoots 12" Square Bell No Slub Lampshade in Pale Brown Finish
Regular price
$76.00
Regular price
$59.99
Sale price
$76.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This Pale Brown Square Bell No Slub Lampshade has a hint of traditional flair and will be a great addition to your lamp base. This hardback lampshade includes a standard washer fitter that fits over a standard harp and can be used with your existing finial design. This high quality crafted square bell shaped has a slight slant to give it some visual interest and is crafted of the finest no slub innsbruk cotton with a fold on top and bottom of the shade. 10" x 12" x 12"
Features
- High Quality Fabric Lamp Shade.
- Includes Brass Finish Washer. Washer fitters sits on top of the harp.
- Intended for use with customer's own finial.
- Shade measures 6" top diameter x 12" bottom diameter x 10" slant height
- Hardback lampshade on white styrene backing
- Made from high-quality no slub Innsbruck
Specification
| Item Height | 10" |
| Item Width | 12" |
| Item Depth | 12" |
| Item Weight | 0.9 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Bulb Shape Code | A17 |
| Material | No Slub Innsbruck |
| Color | Tan |
| Style | Traditional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 13.38" |
| Shipping Box Width | 14.25" |
| Shipping Box Depth | 14.25" |
| Shipping Box Weight | 2.65 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
