HomeRoots 372223
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 51" Aluminum Reading Task Floor Light in White Finish
HomeRoots 51" Aluminum Reading Task Floor Light in White Finish
Regular price
$358.00
Regular price
$568.49
Sale price
$358.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This 51" white aluminum reading task floor light is the perfect combination of design and function mixed with basic good looks. Use this lamp anywhere and elevate the look of the whole space. Modern and contemporary by design, this unique lamp will be a great option for living room, office, bedroom, or lounge area. 51" H x 13" W x 13" D
Features
- No assembly required.
- Comes complete with a metal shade.
- Includes a 12.46' inch cord.
Specification
| Item Height | 51" |
| Item Width | 13" |
| Item Depth | 13" |
| Item Weight | 8 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Floor Lamp Type | Task/Reading |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | White |
| Shade Material | Metal |
| Material | Aluminum |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | None |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 13" |
| Shipping Box Width | 10" |
| Shipping Box Depth | 54" |
| Shipping Box Weight | 8 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
