HomeRoots 469860
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 14" Slanted Paperback Linen Lampshade With Box Pleat in Cream Finish
HomeRoots 14" Slanted Paperback Linen Lampshade With Box Pleat in Cream Finish
Regular price
$131.00
Regular price
$149.99
Sale price
$131.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This 14" Cream Slanted Paperback Linen Lampshade with Box Pleat has a hint of traditional flair and will be a great addition to your lamp base. This slant oval side pleat softback lampshade includes a standard washer fitter that fits over a standard harp and can be used with your existing finial design. This high quality crafted oval shape has a slight slant to give it some visual interest and is crafted of the finest high-quality linen weave with a fold on top and bottom of the shade. 9" x 14" x 14"
Features
- High Quality Fabric Lamp Shade.
- Includes Brass Metallic Finish Washer. Washer fitter sits on top of the harp.
- Intended for use with customer's own finial.
- Shade measures 9" top diameter x 14" bottom diameter x 9" slant height
- Softback lampshade with box pleat and white liner is built to last.
- Made from premium quality linen
Specification
| Item Height | 9" |
| Item Width | 14" |
| Item Depth | 14" |
| Item Weight | 1.45 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Shape |
Empire |
| Material | Shantung |
| Color | Ivory |
| Style | Traditional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 15.5" |
| Shipping Box Width | 17.75" |
| Shipping Box Depth | 17.75" |
| Shipping Box Weight | 4.2 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
