HomeRoots 372293
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 18.5" x 18.5" x 25" Carbon Steel Table Lamp in Black Finish
HomeRoots 18.5" x 18.5" x 25" Carbon Steel Table Lamp in Black Finish
Regular price
$500.00
Regular price
$749.99
Sale price
$500.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A smart lighting choice for your home, this lovely lamp provides a practical and stylish accent, as well as a soothing shade. Its charming contemporary style will enhance your space, while its coated finish and black color will brighten it. It?s not just good looking either. This lamp is made from high quality carbon and steel. Furthermore, this lamp will provide you with the nicest-looking lighting and produce a relaxing setting. If you want a lamp that can serve the double purpose of both looking amazing and being useful, you?ve found the right one.
Specification
| Item Height | 25" |
| Item Width | 18.5" |
| Item Depth | 18.5" |
| Item Weight | 22 lbs. |
| Table Lamp Type | Novelty |
| Base Color | Black |
| Metal Type | Steel |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Black |
| Size | Medium |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | None |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 27" |
| Shipping Box Width | 23" |
| Shipping Box Depth | 29" |
| Shipping Box Weight | 22 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
