HomeRoots 469497
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 18" Shallow Drum Parchment Lampshade With Faux Snakeskin Finish
HomeRoots 18" Shallow Drum Parchment Lampshade With Faux Snakeskin Finish
Regular price
$116.00
Regular price
$89.99
Sale price
$116.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This 18" Faux Snakeskin Shallow Drum Parchment Lampshade has a hint of farmhouse flair and will be a great addition to your lamp base. This slant shallow drum softback lampshade includes a washer fitter that fits over a standard harp and can be used with your existing finial design. This high quality crafted drum shape has a slight slant to give it some visual interest and is crafted of the finest parchment with a fold on top and bottom of the shade. 10" x 18" x 18"
Features
- High Quality Fabric Lamp Shade.
- Includes Brass Metallic Finish Washer. Washer fitter sits on top of the harp.
- Intended for use with customer's own finial.
- Shade measures 11" top diameter x 17.5" bottom diameter x 9.5" slant height
- Softback lampshade with vertical piping and white liner is built to last.
- Made from premium quality Parchment Faux Leather / Faux Snakeskin.
Specification
| Item Height | 10" |
| Item Width | 18" |
| Item Depth | 18" |
| Item Weight | 1.6 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Shape |
Bell |
| Material | Parchment |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 15.5" |
| Shipping Box Width | 22.25" |
| Shipping Box Depth | 22.25" |
| Shipping Box Weight | 5.5 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
