HomeRoots 372298
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 18" x 18" x 29.5" Carbon Steel Table Lamp in Black Finish
HomeRoots 18" x 18" x 29.5" Carbon Steel Table Lamp in Black Finish
Regular price
$473.00
Regular price
$399.99
Sale price
$473.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A substantial lighting solution for your rooms, this exquisite lamp provides a functional and fashionable accent, as well as a calming shade. Its appealing contemporary style will augment your space, while its coated finish and black color will vivify it. It?s not just gorgeous either. This lamp is made from high quality metal. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. If you want a lamp that can serve the double purpose of both looking amazing and being useful, you?ve found the right one.
Specification
| Item Height | 29.5" |
| Item Width | 18" |
| Item Depth | 18" |
| Item Weight | 15 lbs. |
| Table Lamp Type | Tripod |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Black |
| Size | Large |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Shade Pattern | Coated |
| Shipping Box Height | 6" |
| Shipping Box Width | 10" |
| Shipping Box Depth | 19" |
| Shipping Box Weight | 15 lbs. |
| Shipping Box Height 2 | 11" |
| Shipping Box Width 2 | 26" |
| Shipping Box Depth 2 | 15" |
| Shipping Box Weight 2 | 2 lbs. |
| Number of Boxes | 2 |
