HomeRoots 469767
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 19" Throwback Drum Linen Lampshade in Off White Finish
HomeRoots 19" Throwback Drum Linen Lampshade in Off White Finish
Regular price
$136.00
Regular price
$129.99
Sale price
$136.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This 19" Off White Throwback Drum Linen Lampshade has a hint of mid-century modern flair and will be a great addition to your lamp base. This slant retro drum softback lampshade includes a standard washer fitter that fits over a standard harp and can be used with your existing finial design. This high quality crafted drum shape has a slight slant to give it some visual interest and is crafted of the finest linen weave with a fold on top and bottom of the shade 12" x 19" x 19"
Features
- High Quality Fabric Lamp Shade.
- Includes Brass Metallic Finish Washer. Washer fitter sits on top of the harp.
- Intended for use with customer's own finial.
- Shade measures 17" top diameter x 19" bottom diameter x 11.5" slant height
- Softback lampshade with vertical piping and white liner is built to last.
- Made from premium quality linen
Specification
| Item Height | 12" |
| Item Width | 19" |
| Item Depth | 19" |
| Item Weight | 2.5 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Shape |
Drum |
| Material | Linen |
| Color | Vanilla |
| Style | Mid-Century |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 15.5" |
| Shipping Box Width | 22.25" |
| Shipping Box Depth | 22.25" |
| Shipping Box Weight | 6.4 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
