HomeRoots 372242
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 19" x 19" x 40.5" Aluminum Pendant Lamp in Black Finish
HomeRoots 19" x 19" x 40.5" Aluminum Pendant Lamp in Black Finish
Regular price
$494.00
Regular price
$450.99
Sale price
$494.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Embellish your living space with this mesmerizing lamp. Its alluring contemporary style will enrich your space, while its coated finish and black color will enliven it. It?s not just dazzling either. This lamp is made from high quality stainless steel. Furthermore, this lamp will provide you with the sweetest lighting and make a peaceful setting. As for measurements, they?re 40.5? for height, 19? for width, and 19? for depth, and it weighs 7 pounds. It?s perfect for any room in your house, and for a living room, or a rooms specifically.
Specification
| Item Height | 40.5" |
| Item Width | 19" |
| Item Depth | 19" |
| Item Weight | 7 lbs. |
| Fixture Design | Lantern |
| Fixture Shape | Classic |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Black |
| Material | Metal |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 14" |
| Shipping Box Width | 17" |
| Shipping Box Depth | 23" |
| Shipping Box Weight | 7 lbs. |
| Shipping Box Height 2 | 14" |
| Shipping Box Width 2 | 5" |
| Shipping Box Depth 2 | 32" |
| Shipping Box Weight 2 | 2 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
