HomeRoots 24" x 24" x 67" Steel Floor Lamp in Black Finish
HomeRoots 24" x 24" x 67" Steel Floor Lamp in Black Finish
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Add an eye-catching ornament to your home with this enchanting lamp. This lamp is the ideal answer for the illumination of your place and offers you an effective and fashionable accent, as well as a calming shade. Its splendid contemporary style will augment your space, while its coated finish and black color will revitalize it. It?s not just tempting either. This lamp is made from high quality carbon. Moreover, this lamp will provide you with the most alluring lighting and make a soothing setting. As for measurements, they?re 67? for height, 24? for width, and 24? for depth, and it weighs 15 pounds. If you want a lamp that can be both spellbinding and useful, this is the one for you.
Specification
| Item Height | 67" |
| Item Width | 24" |
| Item Depth | 24" |
| Item Weight | 15 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Floor Lamp Type | Traditional |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Fabric |
| Material | Carbon Steel |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 13" |
| Shipping Box Width | 10" |
| Shipping Box Depth | 16" |
| Shipping Box Weight | 56 lbs. |
| Shipping Box Height 2 | 13" |
| Shipping Box Width 2 | 19" |
| Shipping Box Depth 2 | 27" |
| Shipping Box Weight 2 | 2 lbs. |
| Number of Boxes | 2 |
