HomeRoots 372256
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 29" x 29" x 7" Metal Pendant Lamp With White Glass Finish
HomeRoots 29" x 29" x 7" Metal Pendant Lamp With White Glass Finish
Regular price
$1,508.00
Regular price
$1,999.99
Sale price
$1,508.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Aggrandize your living space with this spellbinding lamp. Its appealing contemporary style will augment your space, while its coated finish and white color will vivify it. It?s not just gorgeous either. This lamp is made from high quality textilene. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they?re 7? for height, 29? for width, and 29? for depth, and it weighs 18 pounds. It?s impeccable for any room in your house, and for a living room, or a rooms specifically.
Specification
| Item Height | 7" |
| Item Width | 29" |
| Item Depth | 29" |
| Item Weight | 18 lbs. |
| Number of Lights | 44 |
| Fixture Design | Shaded |
| Fixture Shape | Globe |
| Primary Material | Plastic |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Assembly Required | None |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 22" |
| Shipping Box Width | 17" |
| Shipping Box Depth | 33" |
| Shipping Box Weight | 18 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
