HomeRoots 470121
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots 5" Slate Grey Premium Silk Chandelier Shantung Lampshades in Set of 6
HomeRoots 5" Slate Grey Premium Silk Chandelier Shantung Lampshades in Set of 6
Regular price
$140.00
Regular price
$174.99
Sale price
$140.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
This Slate Grey Premium Silk Set of 6 Chandelier Shantung Lampshades has a hint of traditional flair and will be a great addition to your lamp base. This hardback lampshade includes a standard flame clip that fits over a standard harp and can be used with your existing finial design. This high quality crafted drum shape has a slight slant to give it some visual interest and is crafted of the finest shantung with a fold on top and bottom of the shade. 4" x 5" x 5"
Features
- Set of High Quality Fabric Lamp Shades.
- This set of 6 chandelier shades features a sturdy brass finish metal Flame Clip that fits securely to your bulb.
- No finial is needed.
- Shade measures 2.5" top diameter x 5" bottom diameter x 4" slant height
- Softback chandelier shade with white liner
- Made from high-quality shantung silk
Specification
| Item Height | 4" |
| Item Width | 5" |
| Item Depth | 5" |
| Item Weight | 1.38 lbs. |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Light Color | Warm White |
| Bulb Shape Code | A17 |
| Material | Shantung |
| Color | Slate Gray |
| Style | Traditional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 13.38" |
| Shipping Box Width | 14.25" |
| Shipping Box Depth | 14.25" |
| Shipping Box Weight | 3.13 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
