HomeRoots 373042
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots Sputnik Modern Linear 5-Light Metal Chandelier in Copper Finish
HomeRoots Sputnik Modern Linear 5-Light Metal Chandelier in Copper Finish
Regular price
$335.00
Regular price
$435.99
Sale price
$335.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Introduce a warm, stylish and unique glow into your living space with this magnificent Black and Brass Baton Pendant Light. 5 Bulbs are attached to batons and make this hanging light a most unique and high design piece. 42" x 27" x 5". Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-26, bulb count: 1, and bulb wattage: 40
Features
- Bulb not included
- Some assembly is required.
- The sputnik style hanging light is a great way to create a modern and unique ambiance for your dining room, living room, or hallway.
- Unique modern linear shaped fixture.
- Includes five distinct tiers of lighting.
Specification
| Item Height | 42" |
| Item Width | 27" |
| Item Depth | 5" |
| Item Weight | 7 lbs. |
| Fixture Design | Sputnik |
| Fixture Shape | Modern Linear |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Clear |
| Color | Copper |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Finish | Coated |
| Shipping Box Height | 28" |
| Shipping Box Width | 7" |
| Shipping Box Depth | 28" |
| Shipping Box Weight | 7.6 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
