HomeRoots 380530
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots Black Turned Base Accent Lamp With Tan Empire Shade
HomeRoots Black Turned Base Accent Lamp With Tan Empire Shade
Regular price
$106.00
Regular price
$62.03
Sale price
$106.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
When you need a traditional accent lamp that may be smaller in size but big in looks, this 14" Black Turned Base Accent lamp is for you. The stylized black turned wood style polyresin base is combined with a traditional and neutral burlap style linen shade. Cast a warm glow bedside on a nightstand, end table, corner shelf or mantle with this classic lamp and burlap style linen shade. Uses a 25 watt bulb. 14" x7" x 12".
Specification
| Item Height | 12" |
| Item Width | 7.5" |
| Item Depth | 10" |
| Item Weight | 7 lbs. |
| Voltage | 120 volts |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | Incandescent |
| Bulb Maximum Wattage | 25w |
| Table Lamp Type | Novelty |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | In Line |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Tan |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Shape | Empire |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 15" |
| Shipping Box Width | 21" |
| Shipping Box Depth | 20" |
| Shipping Box Weight | 9 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
