HomeRoots Lamp Shape Swing Arm Wall Light in Dark Brown Finish
HomeRoots Lamp Shape Swing Arm Wall Light in Dark Brown Finish
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With this Dark Brown Lamp Shape Swing Arm Wall Light you can add a touch of vintage design to any outdoor space in your home. The medallion wall bracket has a simple dark brown finish and is attached to the main light through a tapered swing arm. The swing arm is attached to the base ornament of the light which has a lamp inspired design. The roof of the lamp has a narrow ornament which flows into a paneled sloping roof. The simple five rod frame has a circular tapered design to it which comes down into the base ornament. The raindrop effect glass against the dark brown finish adds character to the look of this lamp and elevates your whole space as well. 15" H x 6.75" W x 8" D
Features
- Durable cast aluminum that is suitable for outdoors.
- Good looking Traditional styling
- Attractive Light Fixture with Clear seeded bubble glass.
- Fixture comes pre-assembled for easy installation.
- Requires 1, 100-watt max, medium base bulb - not included.
Specification
| Item Height | 15" |
| Item Width | 6.75" |
| Item Depth | 8" |
| Item Weight | 2 lbs. |
| Voltage | 120 Volts |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | A19 |
| Bulb Maximum Wattage | 100w |
| Wall Lighting Type | Flush Mount |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Wet |
| Dimmable | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Light Direction | Ambient |
| Color | Dark Brown |
| Style | Outdoor |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 13" |
| Shipping Box Width | 9" |
| Shipping Box Depth | 8" |
| Shipping Box Weight | 4 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
