HomeRoots 380172
Sale
Sold out
✔ Free Shipping on Orders Over $400
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots Distressed White Table Lamp With Olive Branch Pink Shade
HomeRoots Distressed White Table Lamp With Olive Branch Pink Shade
Regular price
$453.00
Regular price
$187.98
Sale price
$453.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A substantial lighting solution for your rooms, this exquisite lamp provides a functional and fashionable accent, as well as a calming shade. Its appealing style will augment your space, while its finish and color will vivify it. It’s not just gorgeous either. This lamp is made from high quality materials. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they’re29.5” for height, 14” for width, and 14” for depth, and it weighs 5 pounds. If you want a lamp that can serve the double purpose of both looking amazing and being useful, you’ve found the right one.
Specification
| Item Height | 29.5" |
| Item Width | 14" |
| Item Depth | 14" |
| Item Weight | 5 lbs. |
| Table Lamp Type | Standard |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Pink |
| Shade Material | Fabric |
| Color | Pink |
| Style | Traditional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 24" |
| Shipping Box Width | 20" |
| Shipping Box Depth | 28" |
| Shipping Box Weight | 7 lbs. |
| Shipping Box Height 2 | 15" |
| Shipping Box Width 2 | 15" |
| Shipping Box Depth 2 | 15" |
| Shipping Box Weight 2 | 3 lbs. |
| Number of Boxes | 2 |
