HomeRoots 397970
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots Naples 3-Light Hanging Light in Matte Black Finish
HomeRoots Naples 3-Light Hanging Light in Matte Black Finish
Regular price
$259.00
Regular price
$300.49
Sale price
$259.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Ornate, Italianate framing swirls and curves gracefully embrace clear seeded glass. This worldly design will add the right amount of splendor to any space. A cast aluminum construction resists rust and corrosion.
Features
- Crafted with durable cast aluminum
- Features a mediterranean styling
- With clear seeded glass
- Pre-assembled for easy installation
- Requires 3, 60-watt max, candelabra base bulbs
- Installation hardware included
Specification
| Item Height | 24.5" |
| Item Width | 11.25" |
| Item Depth | 11.25" |
| Item Weight | 10 lbs. |
| Voltage | 120 Volts |
| Bulb Type | Incandescent |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | E-12 |
| Bulb Maximum Wattage | 60w |
| Fixture Shape | Lantern |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Damp |
| Dimmable | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Style | Outdoor |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 25" |
| Shipping Box Width | 14" |
| Shipping Box Depth | 12" |
| Shipping Box Weight | 13 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
