HomeRoots 376261
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
HomeRoots Metal Table Lamps With Crystal Bead Shade in Set of 2
HomeRoots Metal Table Lamps With Crystal Bead Shade in Set of 2
Regular price
$134.00
Regular price
$138.19
Sale price
$134.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Elevate the look of your room with this scenic lamp. Its appealing transitional style will augment your space, while its metal finish and silver color will vivify it. It's not just gorgeous either. This lamp is made from high-quality metal. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they're 24" for height, 7" for width, and 7" for depth, and it weighs 3.85 pounds. If you want a lamp that can serve the dual purpose of being both looking good and functional, you've found the right one.
Specification
| Item Height | 24" |
| Item Width | 7" |
| Item Depth | 7" |
| Item Weight | 3.85 lbs. |
| Voltage | 120 volts |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | E-26 |
| Bulb Maximum Wattage | 100w |
| Table Lamp Type | Standard |
| Switch Included | Yes |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Clear |
| Color | Silver |
| Style | Transitional |
| Assembly Required | Full Assembly Needed |
| Finish | Metal |
| Shipping Box Height | 17.25" |
| Shipping Box Width | 9" |
| Shipping Box Depth | 14" |
| Shipping Box Weight | 11.25 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
