HomeRoots Songbird On A Branch Accent Lamp With Tan Tailored Shade
HomeRoots Songbird On A Branch Accent Lamp With Tan Tailored Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Elevate the look of your room with this scenic lamp. Its appealing style will augment your space, while its finish and color will vivify it. It's not just gorgeous either. This lamp is made from high-quality materials, linen shade and a poly resin lamp base. Furthermore, this lamp will provide you with the prettiest lighting and make a relaxing setting. As for measurements, they're 12" for height, 6" for width, and 6" for depth, and it weighs 2 pounds. If you want a lamp that can serve the dual purpose of both looking good and be functional, you've found the right one. Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-12, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 40
Specification
| Item Height | 12" |
| Item Width | 6" |
| Item Depth | 6" |
| Item Weight | 2 lbs. |
| Voltage | 120 volts |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | Incandescent |
| Bulb Maximum Wattage | 25w |
| Table Lamp Type | Novelty |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | In Line |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Tan |
| Shade Material | Fabric |
| Shade Shape | Bell |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 40" |
| Shipping Box Width | 8" |
| Shipping Box Depth | 8" |
| Shipping Box Weight | 6 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
