HomeRoots Squirrel Buddies Accent Lamp With Natural Shade
HomeRoots Squirrel Buddies Accent Lamp With Natural Shade
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
A smart lighting choice for your home, this lovely lamp provides a practical and stylish accent, as well as a soothing shade. Its charming style will enhance your space, while its finish and color will brighten it. It's not just good looking either. This lamp is made from high-quality materials, linen shade and a poly resin lamp base. Furthermore, this lamp will provide you with the nicest-looking lighting and produce a relaxing setting. As for measurements, they're 12" for height, 7" for width, and 6" for depth, and it weighs 2 pounds. If you want a lamp that can serve the double purpose of both looking amazing and being useful, you've found the right one. Bulbs required: yes, bulbs replaceable: yes, bulb type required: E-12, bulb count: 1, and bulb max. wattage: 40
Specification
| Item Height | 12" |
| Item Width | 7" |
| Item Depth | 6" |
| Item Weight | 2 lbs. |
| Voltage | 120 volts |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | Incandescent |
| Bulb Maximum Wattage | 25w |
| Table Lamp Type | Novelty |
| Switch Included | Yes |
| Switch Type | In Line |
| Shade Included | Yes |
| Shade Color | Tan |
| Shade Material | Fabric |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 20" |
| Shipping Box Width | 7" |
| Shipping Box Depth | 17" |
| Shipping Box Weight | 10 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
