HomeRoots Three Light Domed Glass Lantern Wall Light in Brown Finish
HomeRoots Three Light Domed Glass Lantern Wall Light in Brown Finish
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
With this Three Light Brown Domed Glass Lantern Wall Light you can add more style and brightness to any outdoor space of your home. The wall bracket has a medallion shape with a brown finish on top. The swing arm is a simple extended rod attached to the bottom ornament of the light and has curved spiral details around it. The light itself is designed after a carousel lantern with a two-step ornament domed roof and a straight six rod frame. The base is a simple flat diamond shape. The clear glass panels inside the frame add a nice touch of contrast against the brown color. The light has three bulbs inside it. Use it on its own or as a pair around your front or back door. 26" H x 9" W x 10" D
Features
- Durable cast aluminum that is suitable for outdoors.
- Features Classic Colonial Design Style.
- Nicely designed light fixture with clear beveled glass panels.
- Fixture comes pre-assembled for easy installation.
- Requires 3, 60-watt max, candelabra base bulbs - not included.
Specification
| Item Height | 26" |
| Item Width | 9" |
| Item Depth | 10" |
| Item Weight | 5 lbs. |
| Voltage | 120 Volts |
| Bulb Type | LED |
| Bulbs Required | Yes |
| Bulbs Replaceable | Yes |
| Bulb Type Required | E-12 |
| Bulb Maximum Wattage | 60w |
| Wall Lighting Type | Flush Mount |
| Dry, Damp or Wet Location Listed | Wet |
| Dimmable | Yes |
| Power Source | Hardwired |
| Light Direction | Ambient |
| Color | Black |
| Style | Outdoor |
| Assembly Required | None |
| Shipping Box Height | 21" |
| Shipping Box Width | 12" |
| Shipping Box Depth | 11" |
| Shipping Box Weight | 8 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
