HomeRoots Tiffany Hanging Window Panel
HomeRoots Tiffany Hanging Window Panel
Couldn't load pickup availability
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Featuring splendid colors and a beautifully balanced shape, this luxurious Tiffany stained glass window hanging allows you to enjoy the beauty stained glass provides without replacing your windows. Hanging hardware is included for your convenience.Add light like never before to your home decor with a Tiffany Lamp, a name trusted and admired in lighting and decorating design. Measure 20-inches in diameter 348-glass count and 13 cabochons Primary colors are blues, reds and greens Hanging hardware included Attention California residents: This product may contain lead, a chemical known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm.CSA Listed, ETL Listed, UL Listed
Features
- Hanging chain
- Has more than 200 pcs. of cut glass
- Each glass is individually cut wrap around copper foil and soldered together
- Multiple colors of Green, Red, Blue and Yellow
- Wooden frame
Specification
| Item Height | 26" |
| Item Width | 23" |
| Item Depth | 3" |
| Item Weight | 8 lbs. |
| Orientation | Both |
| Shape | Round |
| Theme | Floral and Plants |
| Material | Wood |
| Color | Blue and Green |
| Style | Traditional |
| Assembly Required | No Assembly Needed |
| Shipping Box Height | 3" |
| Shipping Box Width | 23" |
| Shipping Box Depth | 26" |
| Shipping Box Weight | 8 lbs. |
| Number of Boxes | 1 |
