House of Troy BSLED12-51
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
House of Troy BSLED12 Battery Picture Lights Slim-Line LED Picture Lights 12.5" Satin Brass Battery Picture Lights
House of Troy BSLED12 Battery Picture Lights Slim-Line LED Picture Lights 12.5" Satin Brass Battery Picture Lights
Regular price
$218.00
Regular price
Sale price
$218.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Battery Picture Lights Slim-Line LED 12" Satin Brass Picture Lights
Features
- Requires 4 "C" cell batteries, not included. 36-48 hours battery life.
Specifications
| Brand | Renist |
| Theme/Collection | Slim-line |
| Category/Application | Battery Picture Lights |
| Unit Increments | 1 |
| Order Minimum | 1 |
| Order Unit of Measure | Each |
| Height | 3.25" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 7" |
| Base/Backplate | 3.25"x 4.5" |
| Switch | Switch on back plate |
| Shade Size | 12.5" |
| Shade Material | Metal |
| Base Material | Metal |
| Cartons per Unit | 1 |
| Carton 1 Weight | 3 |
| Carton 1 Length | 13" |
| Carton 1 Width | 6" |
| Carton 1 Height | 17" |
| Voltage | 6 |
| Number of Bulbs and Accessoriess | 1 |
| Bulbs and Accessories | LED-3.2W, 3000K, 75CRI, 44 Lumens |
| Type of Bulbs and Accessoriess | LED |
| Bulbs and Accessories Included | Y |
| Safety Rating | N/A |
| Shipped Via | FedEx |
| Finish | Satin Brass |
| CA Title 20 Compliant | Title 20 Compliant |