House of Troy BTLED24-71
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
House of Troy BTLED24 Battery Picture Lights Traditional LED Picture Lights 24" Antique Brass Battery Picture Lights
House of Troy BTLED24 Battery Picture Lights Traditional LED Picture Lights 24" Antique Brass Battery Picture Lights
Regular price
$298.00
Regular price
Sale price
$298.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Battery Picture Lights Classic Traditional LED 24" Antique Brass Picture Lights
Features
- Requires 4 "C" cell batteries, not included. 36-48 hours battery life.
Specifications
| Brand | Renist |
| Theme/Collection | Classic Traditional |
| Category/Application | Battery Picture Lights |
| Unit Increments | 1 |
| Order Minimum | 1 |
| Order Unit of Measure | Each |
| Height | 3.25" |
| Width | 24" |
| Depth | 9.5" |
| Base/Backplate | 3.25" x 4.5" x 1" |
| Switch | Switch on back plate |
| Shade Size | 24" |
| Shade Material | Metal |
| Base Material | Metal |
| Cartons per Unit | 1 |
| Carton 1 Weight | 3 |
| Carton 1 Length | 27 |
| Carton 1 Width | 12 |
| Carton 1 Height | 6 |
| Voltage | 6 |
| Number of Bulbs and Accessoriess | 1 |
| Bulbs and Accessories | LED-6.4W, 3000K, 75CRI, 88 Lumens |
| Type of Bulbs and Accessoriess | LED |
| Bulbs and Accessories Included | Y |
| Safety Rating | N/A |
| Shipped Via | FedEx |
| Finish | Antique Brass |
| CA Title 20 Compliant | Title 20 Compliant |