House of Troy C16-62-CA
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
House of Troy C16-62-CA Classic Contemporary Plug-In Picture Lights 16" Chrome Plug-In Picture Lights
House of Troy C16-62-CA Classic Contemporary Plug-In Picture Lights 16" Chrome Plug-In Picture Lights
Regular price
$148.00
Regular price
Sale price
$148.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Contemporary 16" CA Compliant Polished Chrome Plug-In Picture Lights
Features
- Meets CA Title 20 requirements for energy efficiency in portable lighting. Arm telescopes to extend lamp from 7-9".
Specifications
| Brand | Renist |
| Theme/Collection | Classic Contemporary |
| Category/Application | Plug-In Picture Lights |
| Unit Increments | 1 |
| Order Minimum | 1 |
| Order Unit of Measure | Each |
| Height | 2" |
| Width | 16" |
| Depth | 5"-7" |
| Switch | In-line hi-lo switch on cord 3' from plug |
| Shade Size | 16" |
| Shade Material | Metal |
| Base Material | Metal |
| Cartons per Unit | 1 |
| Carton 1 Weight | 3 |
| Carton 1 Length | 4" |
| Carton 1 Width | 4" |
| Carton 1 Height | 18" |
| Voltage | 120 |
| Number of Bulbs and Accessoriess | 2 |
| Bulbs and Accessories | 25W-B10 or 40W-B10 candelabra base |
| Type of Bulbs and Accessoriess | Incandescent |
| Bulbs and Accessories Included | N |
| Safety Rating | None |
| Shipped Via | FedEx |
| Finish | Chrome |
| CA Title 20 Compliant | Title 20 Compliant |