House of Troy CH800-OB
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
House of Troy CH800 Coach Floor Lamps 16" Oil Rubbed Bronze Floor Lamps
House of Troy CH800 Coach Floor Lamps 16" Oil Rubbed Bronze Floor Lamps
Regular price
$362.00
Regular price
Sale price
$362.00
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Coach 61" Oil Rubbed Bronze Floor Lamps
Features
- Shade and lamp packed in one box for economical shipping.
Specifications
| Brand | Renist |
| Theme/Collection | Coach |
| Category/Application | Floor Lamps |
| Unit Increments | 1 |
| Order Minimum | 1 |
| Order Unit of Measure | Each |
| Height | 61" |
| Width | 16" |
| Depth | 16" |
| Base/Backplate | 10" |
| Switch | Switch on socket |
| Shade Model # | 40510 |
| Shade Size | 15" x 16" x 10" |
| Shade Material | Off-White Linen Softback |
| Base Material | Metal |
| Cartons per Unit | 1 |
| Carton 1 Weight | 18 |
| Carton 1 Length | 22" |
| Carton 1 Width | 11" |
| Carton 1 Height | 31" |
| Voltage | 120 |
| Number of Bulbs and Accessoriess | 1 |
| Bulbs and Accessories | 150W 3-way medium base |
| Type of Bulbs and Accessoriess | LED |
| Bulbs and Accessories Included | N |
| Safety Rating | ETL Listed |
| Shipped Via | FedEx |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| CA Title 20 Compliant | Title 20 Compliant |