Stone County Ironworks 901-550 - Copper Sconce - Hand Rubbed Bronze SPF Iron Finish - Pewter Accent SPF
Sale
Sold out
✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
View full details
Stone County Ironworks Leaf 12" Hand Rubbed Bronze Copper Wall Sconce With Pewter Iron Accent
Stone County Ironworks Leaf 12" Hand Rubbed Bronze Copper Wall Sconce With Pewter Iron Accent
Regular price
$386.90
Regular price
Sale price
$386.90
Unit price
per
Couldn't load pickup availability
Estimated Delivery Date: Between December 25th and December 31st to all states excl. Alaska & Hawaii if ordered in the next 24 hours 00 minutes 00 seconds.
✔ Free Shipping on Orders Over $400✔ Same-Day Order Processing
Got a question?
• Text or call 800-827-0612
• Email support@lampsdepot.com
• Start a live chat
Our team is available to serve you 8:00 AM - 11:59 PM ET, 7 days a week.
Our Leaf wrought iron sconces lighting is available with your choice of five different globes. These high end wall sconces can be made with frosted glass, parchment, kraft, ivory or glass to offer some translucency. Of course our hand fired copper is opaque, and creates a wonderful indirect lighting effect above the sconce.
The image above shows a natural black finish which creates a natural iron look. Special finishes will highlight the hammered textures in the iron. The globe shown is Parchment. If you choose copper or gold accent we will highlight the leaves on these iron wall sconces.
Features
- Masterfully Crafted by Artisan Blacksmiths
- Made in USA
- Available in different iron finishes and optional iron accent
Specifications
| Brand | Stone County Ironworks |
| Item Number | 901-550 |
| Model | Leaf |
| Product Type | Wall Sconce |
| Sconce | Copper |
| Iron Finish | Hand Rubbed Bronze SPF |
| Iron Accent | Pewter Accent SPF |
| Width | 12" |
| Depth | 6" |
| Height | 5" |
